Wielomiesięczne maksima notowań pszenicy, uspokojenie na rynku kukurydzy i soi

W poniedziałek wzrosty na giełdowym rynku pszenicy były kontynuowane. W Chicago najbliższa seria zamknęła sesję ponad 3% wzrostem, a w ciągu tylko 3 dni kontrakt ten umocnił się aż o 12%. W konsekwencji ostatnich wzrostów pszenica za oceanem wybiła się w górę do poziomów nienotowanych od początku stycznia tego roku. Unijna pszenica notowana w Paryżu stara się powielać zachowanie amerykańskiego kontraktu. Jednak, z racji dużo mniejszego zaangażowania kapitału spekulacyjnego w kontrakty europejskie, ostatnie wzrosty są mniejsze.

Mimo to, najbliższa seria pszenicy w Paryżu, w notowaniach dziennych pokonała wczoraj psychologiczną barierę 200 eur/t. Poniedziałkowe zamknięcie najbliższej serii kontraktu wypadło na Euronext-Matif na 198,5 eur/t – poziom najwyższy od początku stycznia tego roku.
Ostania, olbrzymia fala wzrostów notowań pszenicy, trwająca od ubiegłego poniedziałku, wynika z tego że kapitał spekulacyjny pomylił się ok. 2 tygodnie temu, obstawiając poprawę warunków upraw dla amerykańskiej pszenicy (przy słabym eksporcie) i sprzedawał netto kontrakty na pszenicę w Chicago. Piątkowy raport CFTC pokazał, że w tygodniu do ubiegłego wtorku spekulanci sprzedali netto w Chicago, blisko 10 tys. kontraktów na pszenicę (SRW) (mimo, że w ubiegły poniedziałek i wtorek trwały już intensywne zakupy) i zwiększyli swoją pozycję krótką do ponad 50 tys. kontraktów. Przypominam, że w tym samym czasie kapitał spekulacyjny rekordowo szybko wychodził z krótkich pozycji w soi, przechodząc do niewielkiej pozycji długiej netto (zakup w tygodniu ok. 60 tys. kontraktów) oraz znacznie zredukował też swoją krótką pozycję w amerykańskiej kukurydzy.
W ostatnim tygodniu, gdy okazało się, że w USA deszczowa pogoda nie ustępuje, zbiory ozimej pszenicy przebiegają wolno, a na horyzoncie pojawiają się problemy z suszą w Kanadzie, Europie, Australii i w Basenie Morza Czarnego, fundusze hedgingowe masowo odkupują kontrakty wycofując się z gry spekulacyjnej na spadki cen. Można się domyślać, że po ponad tygodniu intensywnych zakupów, inwestorzy finansowi zamknęli swoje sprzedane wcześniej kontrakty.  Stąd też presja wzrostowa płynąca z zakupów spekulacyjnych powinna się wyczerpać, podobnie jak to wcześniej było widoczne w kontraktach na soję.

Dzisiaj Amerykanie i Kanadyjczycy publikują bardzo ważne, kwartalne raporty o stanie zapasów zbóż, soi, canoli oraz o areale zasiewów. Analitycy w większości spodziewają się dobrych danych, a to może wywołać korektę spadkową na tych rynkach, po ostatnich silnych wzrostach. Z drugiej jednak strony, pogoda nadal będzie mieć duży wpływ, przede wszystkim, na notowania pszenicy. Mam na myśli rozwijający się od zachodu front wysokiego ciśnienia na Europą i zapowiadana fala rekordowych upałów. Oczekiwana jest sucha i gorąca pogoda w większości państw europejskich w tym tygodniu. W przypadku upraw, konsekwencje tej fali upałów będą różne w zależności od etapu dojrzałości, rezerwy wilgoci i jakości gleby. Pierwsze oceny plonowania i jakości ziarna powinny być znane w tym tygodniu, gdy zaczną się zbiory na południu Francji.

W poniedziałek USDA publikował dane o amerykańskich wysyłkach eksportowych w tygodniu kończącym się 25 czerwca.
Wysyłki eksportowe pszenicy wyniosły w tygodniu 316,52 tys. ton i 1,165 mln ton od początku tego sezonu (w USA sezon 2015/16 zaczął się 1-czerwca) i jest to tylko 63% wysyłek eksportowych w tym samym czasie przed rokiem.
Sprzedaż tygodniowa kukurydzy wyniosła 1,041 mln ton, co oznacza spadek o 7,2% w porównaniu z tygodniem wcześniejszym ale wzrost o 15% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
W przypadku amerykańskiej soi, nadal utrzymuje się dobre (jak na tę porę roku) tempo wysyłek eksportowych. W ciągu tygodnia wyeksportowano 296,86 tys. ton amerykańskiej soi, o 4% więcej niż tydzień wcześniej i 75% powyżej analogicznego tygodnia rok temu.

W poniedziałek, po amerykańskiej sesji, USDA opublikował dane o kondycji i postępie amerykańskich upraw (wyniki zamieszczę w kolejnym raporcie).

Na rynku walutowym, wbrew oczekiwaniom, euro umocniło się na koniec dnia w stosunku do dolara, podczas gdy w początkowej fazie notowań euro traciło blisko 2%. Rosnące prawdopodobieństwo bankructwa Grecji, wywołało w poniedziałek falę silnych przecen indeksów na światowych giełdach. Złoty traci na wartości pod wpływem rosnącej awersji do ryzyka. Kurs EUR/PLN przekroczył wczoraj na chwilę poziom 4,20 zł za euro.


Zamknięcie notowań futures – poniedziałek, 29-06-2015:

Matif-pszenica (wrzesień-15):198,5eur/t /+4,25eur/t (+2,2%);
Matif-kukurydza (sierpień-15):178,75eur/t /+5,25eur/t (+3,0%);
Matif-rzepak (sierpień-15):392,0eur/t /+0,75eur/t (+0,2%);

CBoT-pszenica (lipiec-15):213,4usd/t /+6,7usd/t (+3,2%);
CBoT-kukurydza (lipiec-15):150,9usd/t /-0,7usd/t (-0,5%);
CBoT-soja (lipiec-15):368,5usd/t /+0,2usd/t (+0,04%);
CBoT-śruta soja (lipiec-15):376,9usd/t /+0,7usd/t (+0,2%);
Winnipeg-canola (lipiec-15):523,0cad/t /+11,2cad/t (+2,2%);


Ropa Brent (sierpień-15): 62,0 usd/baryłkę (-2,0%);
Ropa WTI (sierpień-15): 58,3 usd/baryłkę (-2,2%).

Waluty – 29.06.2015 (kurs zmknięcia / Fixing NBP):

EUR/USD: 1,1235 (+0,6%);
EUR/PLN: 4,194 (+0,6%); fixing: 4,1893 (+0,31%);
USD/PLN: 3,732 (-0,1%); fixing: 3,7671 (+1,06%).

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa

 

Pszenica w Chicago:

Pszenica w Paryżu:

Źródło: www.barchart.com