Ceny zbóż według Min. Rol. w tygodniu 23.02-1.03.2015 r.

W raportowanym tygodniuceny średnie w kraju spadły w przypadku 6 gatunków zbóż, a 5 wzrosły. W skupie dominowała pszenica, która stanowiła blisko 74% (80% tydzień wcześniej).W tym ziarno konsumpcyjne stanowiło 37,9%, a paszowe 36% skupu. Cenazakupu pszenicy konsumpcyjnej minimalniespadła (średnio w kraju) w ciągu tygodnia z 737 do 733 zł/t. W większym zakresie potaniała pszenica paszowa - „statystycznie” nadal droższa od konsumpcyjnej. Cena średnia krajowa ziarna paszowego spadła z 766 do 744 zł/t.

Najwyższe ceny pszenicy paszowej zanotowano w Makroregionie Północno-Zachodnim (bliskość portów i granicy z Niemcami). Za ziarno paszowe płacono tam średnio 769 zł/t. Dużo taniej za pszenicę paszową płacono w pozostałych częściach kraju. W Makroregionie Centralno-Wschodnim płacono za ziarno paszowe średnio 684 zł/t i tylko 639 zł/t w Makroregionie Południowym.W przypadku pszenicy konsumpcyjnej dane ministerialne pokazują spadek cen średnich w całym kraju,od 20 zł/t - Makroregion Południowy do tylko1 zł/t - Makroregion Północno-Zachodni. Najwyższe ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej obowiązywały w Makroregionie Północno-Zachodnim – 759 zł/t. Po 737 zł/t skupowano średnio pszenicę konsumpcyjną w Makroregionie Centralno-Wschodnim. Tradycyjnie najtaniej wyceniana była pszenica na południu kraju. W Makroregionie Południowym ziarno konsumpcyjne skupowano średnio po 691 zł/t.

W omawianym tygodniu wzrósł skup kukurydzy, jej udział w obrocie zwiększył się z z ok. 9% (tydzień wcześniej) do 13,3%. O kilka złotych (4-8) za tonę wzrosły ceny średnie oferowane w Makroregionie Południowym i Centralno-Wschodnim, do odpowiednio 602 i 593 zł/t. W Makroregionie Północno-Zachodnim kukurydza potaniała średnio o 1 zł/t do 596 zł/t.

Andrzej Bąk - www.ewgt.com.pl / źródło: Min.Rol.

 



Źródło: Min.Rol.