Na Matif kontrakty na zboża spadły we wtorek na nowe minima

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 30.09.2025:

 

Notowania pszenicy i kukurydzy (niebieska linia) na Matif:

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 29.09.2025:

 

Kontrakty na zboża i oleiste straciły na wartości w skali minionego tygodnia

Cena pszenicy na Matif, też unijnej kukurydzy i rzepaku, spadła nieco w skali tygodnia. Na giełdzie w Chicago i Paryżu piątek przyniósł spadki w notowaniach zbóż. Ceny kontraktów na zboża spadały za Atlantykiem pod wpływem postępujących zbiorów kukurydzy (oczekiwany rekord) i pogarszającej się konkurencji amerykańskiej pszenicy na globalnym rynku. Presja spadkowa w Chicago wynikała też z korekty w dół na rynku eurodolara (dolar drożał do euro). 

W Chicago najmocniej, bo o 1,4% potaniała w piątek pszenica, ale spadek tygodniowy sięgnął tylko 0,5% tygodnia).

Unijny kontrakt na pszenicę naśladował zachowanie amerykańskiego odpowiednika

Na giełdzie Matif pszenica potaniała w piątek o 1,1% (-2,0 eur/t) do 189,5 eur/t z dostawą w grudniu, co zdecydowało o tygodniowym spadku o 1,25 eur/t (-0,7%). W konsekwencji ostatnich zmian, w Chicago i na Matif ceny tegorocznej pszenicy wróciły w okolice historycznych minimów serii.

Ceny giełdowe pszenicy ponownie spadają na bardzo dobrze zaopatrzonym rynku globalnym oraz w reakcji na lepsze od oczekiwań zbiory pszenicy jarej w Rosji. Także prognozy zbiorów w Argentynie i Australii są bardzo optymistyczne. Eksport unijnej pszenicy jest nadal bardzo słaby, a sytuację mogłoby poprawić duże osłabienie euro.

Notowania kukurydzy w Paryżu wróciły w okolice długoterminowych minimów

Na Matif kukurydza z dostawą w listopadzie zamknęła tydzień spadkiem o 1,5 euro (-0,8%) do 186 eur/t (-2,0 eur/t w piątek). Jest to poziom tylko nieco powyżej 1,5-rocznego dołka serii. Dla porównania, w Chicago kukurydza straciła w minionym tygodniu skromne 0,5%, a notowania serii grudniowej są o ok. 5% powyżej długoterminowego dołka z połowy sierpnia. Popyt na amerykańską kukurydzę pozostaje silny, co równoważy na razie presję płynącą z trwających już, zapowiadanych na rekord, zbiorów.

Ceny rzepaku spadały w ślad za cenami kanadyjskiego rzepaku i soi

Na Matif listopadowy kontrakt na rzepak stracił na wartości 2,25 eur/t (-0,5%) w skali tygodnia, zamykając piątek na poziomie 471,0 eur/t. Wokół poziomu 470 eur/t seria ta oscyluje już od blisko dwóch miesięcy. Unijny rzepak naśladuje 

Ceny rzepaku na giełdzie w Winnipeg spadły pod wpływem przyspieszenia zbiorów obserwowanego w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ale też w kontekście utrzymujących się napięć handlowych z Pekinem. Ceny soi również spadły w skali tygodnia w Chicago, częściowo z powodu postępów w amerykańskich zbiorach i braku sprzedaży do Chin przez wiele miesięcy. Soja z Ameryki Południowej dominuje na rynku chińskim, a w minionym tygodniu miła miejsce duża sprzedaż argentyńskiej soi do Państwa Środka, podczas tymczasowego zawieszenia ceł eksportowych.

 Tygodniowe (okresowe) zmiany notowań kontraktów:

 
Zamknięcie piątkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 26.09.2025:
 
 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż