Zagrożenia pogodowe wspierają wzrost notowań kukurydzy i soi

Unijna pszenica porusza się od początku lipca wokół poziomu 340 eur/t, a w sierpniu zmienność notowań kontraktu mocno zmalała. W lekkim trendzie wzrostowym porusza się w tym miesiącu kukurydza, która w środę przekroczyła 330 eur/t, zamykając się najwyżej od 20 czerwca.

Wsparciem dla notowań kukurydzy po obu stronach Atlantyku jest sucha i gorąca pogoda, a w konsekwencji pogarszające się perspektywy produkcji w USA i Europie. Z drugiej strony wzrosty ograniczane są przez wznowienie eksportu ukraińskiej kukurydzy przez Morze Czarne.

Pszenica pozostaje pod presją trwających zbiorów na półkuli północnej. Amerykańska pszenica SRW straciła w czerwcu i lipcu całe wybicie związane z inwazją Rosji na Ukrainę. W konsekwencji ceny wróciły z ok. 13 do 8 usd/buszel. Skala spadków w Paryżu była mniejsza ze względu na słabość euro względem dolara. Podnosiło to atrakcyjność eksportową unijnego ziarna przy braku dostaw z Ukrainy.

Większa zmienność dotyczy unijnego rzepaku. Ceny próbują znaleźć punkt równowagi w okolicy 650 eur/t, co oznacza, że notowania wróciły do tych sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Unijne zbiory rzepaku będą lepsze niż rok temu. Olbrzymi wzrost produkcji zanotować powinna Kanada, a drugie co do wielkości Australia. Rzepakowi szkodziły olbrzymie lipcowe przeceny olejów roślinnych i ostatnie spadki cen ropy. Z drugiej strony wsparciem dla notowań powinna być gorąca i sucha pogoda na sporych obszarach amerykańskich zasiewów soi. Soja w Chicago mocno drożeje od III dekady lipca.

 

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 10.08.2022:

 

Notowania kontraktów w Paryżu:

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com