Ceny większości krajowych zbóż rosły w tygodniu kończącym się 1-go maja

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe 8 raportowanych zbóż wzrosły, 2 spadły, a 1 nie zmieniły się w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 1-go maja 2022. Zarówno wzrosty jak i spadki cen średnich były najczęściej niewielkie. Mimo to wszystkie drożejące zboża, w tym pszenica i kukurydza, zaliczały jednocześnie swoje historyczne maksima cen średnich.

Cenę średnią pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1676 zł/t, po wzroście o 0,7% (+12 zł/t) w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena pszenicy paszowej zwiększyła się o 2,0% (+33 zł/t) do 1714 zł/t (średnio w kraju). Są to najwyższe poziomy cen średnich pszenicy w historii raportowania.

W ujęciu regionalnym ceny średnie (regionalne) płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w wąskim zakresie od 1659 zł/t - makroregion centralno-wschodni, do 1688 zł/t - makroregion północno-zachodni.

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była większa i zawarła się w przedziale od 1668 zł/t (makroregion centralno-wschodni) do 1741 zł/t (makroregion północno-zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 39,5% (+2% w skali tygodnia), w tym pszenica stanowiła 37,5%. Udział kukurydzy w skupie spadł do 24,1% z 26,5% tydzień wcześniej. Wzrosła za to o 1,8% (+26 zł/t) cena średnia kukurydzy do 1457 zł/t (oznacza to nowy historyczny rekord).

 

Sprawdź:

Oferty na zboża w Tabeli Ofert - WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

Ceny zbóż na wykresach:

 

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów
w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2021 i 2020.
- (na podstawie ZSRIR)

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW