Ceny skupu krajowych zbóż w II tygodniu stycznia

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe 5 raportowanych zbóż wzrosły, a 4 spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 10-16.01.2022. Wzrosty cen średnich mieściły się w zakresie od 0,3% do 4,1%. Największy wzrost (tydzień do tygodnia) dotyczył owsa paszowego.

Po spadku z przełomu roku ceny średnie zakupu większości zbóż (raportowanych przez MRiRW) powróciły w okolice historycznych maksimów z I połowy grudnia. Kukurydza swoje historyczne szczyty zaliczała już w połowie września, kiedy to stare zboże kosztowało średnio powyżej 1100 zł/t. Na początku października cena średnia kukurydzy suchej spadła do nieco powyżej 900 zł/t, ale w kolejnych tygodniach rosła, korzystając z trendu wzrostowego panującego na rynku pozostałych zbóż. W raportowanym tygodniu cena średnia suchej kukurydzy wzrosła do 1094 zł/t (1,1% - t/t). 

Tygodniowy spadek zanotowała pszenica konsumpcyjna oraz jęczmień (konsumpcyjny, paszowy i browarniany).

Cenę średnią krajową tony pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1306 zł/t, po spadku o 1,9% w skali tygodnia, a cena średnia pszenicy skupowanej na cele paszowe wzrosła do 1286 zł/t (+1,3% - t/t).

W ujęciu regionalnym ceny średnie (regionalne) za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w przedziale od 1284 zł/t (makroregion południowy do 1339 zł/t (makroregion północno-zachodni). Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była większa i wahała się w przedziale od 1218 zł/t (makroregion centralno-wschodni) do 1320 zł/t w makroregionie północno-zachodnim.

W analizowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł z 33% do 43%, w tym pszenicy z 30% do 37%.

 

Patrz:

Oferty na zboża na e-WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW