Zagrożenie konfliktem rosyjsko-ukraińskim winduje notowania zbóż na początku tygodnia

Wyceny kontraktów na unijną i amerykańską pszenicę zamknęły poniedziałek najwyżej w tym roku. Kukurydza byłą w Chicago najdroższa od siedmiu, a w Paryżu od dwóch miesięcy. Dalszy wzrost napięcia na granicy Rosji z Ukrainą spowodował wybicie w górę notowań zbóż po obu stronach Atlantyku. Analogiczna sytuacja miała miejsce na początku poprzedniego tygodnia.

W przypadku wojny dojdzie zapewne do dużych zakłóceń w eksporcie, a odwetowe restrykcje nakładane na Rosję dodatkowo ograniczą podaż zbóż. Mówimy tu o dwóch czołowych eksporterach ziarna, którzy odpowiadają za 30% eksportu pszenicy, a Ukraina za 16% światowego eksportu kukurydzy.

Do zakupów spekulacyjnych pszenicy zachęca też pogarszający się stan upraw twardej pszenicy ozimej w USA z uwagi na utrzymujący się deficyt wody w regionach zasiewów tego zboża.

Droga soja taniała w poniedziałek pod wpływem potrzebnych opadów w Argentynie i postępujących zbiorów w Brazylii. W Mato Grosso zebrano 5% areału soi przy dobrych plonach (północna część Brazylii otrzymała obfite opady deszczu). Mimo poprawy pogody, zwłaszcza w Argentynie, prognozy zbiorów kukurydzy w tym kraju i w południowej części Brazylii już spadły o ok. 20 mln ton. To i ewentualny brak ukraińskich dostaw skieruje importerów do USA, gdzie ceny drastycznie wzrosną.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 24.01.2022:

 Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com