Ceny zbóż w kraju rosły w I dekadzie października

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe siedmiu zbóż wzrosły, a w czterech przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 04-10.10.2021. Skala podwyżek była większa niż spadków.

Do grupy drożejących zbóż należała pszenica skupowana na konsumpcję. Cena średnia tony tego zboża to 1056 zł/t, po wzroście o 38 zł/t (+3,7%) w skali tygodnia. Jest to najwyższy poziom ceny średniej pszenicy konsumpcyjnej w historii raportowania notowań. Za pszenicę o przeznaczeniu paszowym płacono średnio 1048 zł/t, czyli tyle samo co w tygodniu poprzedzającym.

W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę konsumpcyjną (1069 zł/t) płacono w makroregionie południowym, a ziarno paszowe najdroższe było w makroregionie północno-zachodnim (1077 zł/t).

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 38%, kukurydzy o 1/3, a żyta konsumpcyjnego aż o 65% wyższe niż rok temu.

Wszystkie zboża notują w tym roku wieloletnie rekordy cen, a większość z nich przebiło już poziomy cen starych zbiorów notowane w czerwcu.

W analizowanym tygodniu zboża paszowe stanowiły 59,4% zakupów, w tym pszenica 36%, kukurydza 4%, pszenżyto 11%. Udział pszenicy konsumpcyjnej w skupie spadł w ciągu tygodnia o 2%, do 34%.

Warto zwrócić uwagę na ceny mąki (ostatnia tabela).

Cena hurtowa wzrosła r/r o poziom zbliżony do wzrostu cen zbóż, ale ceny detaliczne pozostają jeszcze na poziomie podobnym jak przed rokiem. Oznacza to, że handel bazuje na starych zapasach, a dopiero przed nami są wzrosty cen mąki w sklepach.

 

 

Patrz oferty na zboża na e-WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

 

Notowania zbóż na Matif:

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2020 i 2019.

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW