Pszenica i rzepak taniały w środę w Paryżu

Ostatnia sesja przyniosła zdecydowaną przecenę rzepaku po obu stronach Atlantyku. Wpłynęły na to ograniczone opady na terenach kanadyjskich upraw oraz decyzja parlamentu Argentyny o zmniejszeniu o połowę (z 10 do 5%) obowiązkowego dodawania bioestrów do oleju napędowego. Wejście w życie (ustawę musi podpisać prezydent) tego rozwiązania przełożyć się powinno na większą dostępność oleju sojowego na rynkach międzynarodowych.

Pszenica SRW w Chicago zaliczyła swoje 2-miesięczne maksima, korzystając z pogarszających się nadal prognoz zbiorów odmian jarych. Przypominam, że w lipcowej prognozie USDA obniżył zbiory pszenicy jarej o ponad 40%, a raport Crop Progress z ostatniego poniedziałku pokazał dalsze pogorszenie kondycji tych upraw.

Pszenica w Paryżu straciła na wartości po kilku sesjach wzrostowych. Poprawa pogody w Europie Zachodniej ponownie sprzyja postępowi w zbiorach, te są już mocno zaawansowane w basenie Morza Czarnego. Doskonałe zbiory pszenicy odnotuje w tym roku Rumunia, Bułgaria i Ukraina (rekord), ale co do produkcji rosyjskiej zdania są mocno podzielone. Na razie Ministerstwo Rolnictwa Rosji pozostawia swoje prognozy zbiorów na wysokim poziomie, ale inne ośrodki analityczne już je obniżają. Obawy budzi też sytuacja w Kanadzie, gdzie deficyt opadów nadal ogranicza potencjał plonowania pszenicy i canoli.

Na rynku ropy środa przyniosła silne odbicie, które zniwelowało dużą część przeceny z poniedziałku. Obawy wynikające z kolejnej fali zakażeń koronawirusem w USA i Welkiej Brytanii przezwyciężone były danymi, które pokazały zwiększone zużycie surowca w Chinach.

 

Zamknięcie sesji z 21.07.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com