Amerykańskie kontrakty na zboża i soję zamknęły wtorek na plusie

Gorsza niż oczekiwano kondycja większości amerykańskich upraw wspierała wzrosty na wtorkowej sesji w Chicago. Opublikowany już po zamknięciu poniedziałkowej sesji w Chicago raport USDA pokazał, że zasiewy zbóż jarych w USA się zakończyły, a w przypadku soi tylko 10% areału pozostało do zasiania. Niestety kondycja kukurydzy, pszenicy jarej i jęczmienia pogorszyła się w ostatnim tygodniu i jest gorsza niż przed rokiem.

Są to pierwsze efekty gorącej i suchej pogody. Deficyt opadów na północy USA utrzymuje się już znacznie dłużej, a w stanie Północna Dakota (główny producent pszenicy jarej) ok. 80% areału dotknięte jest suszą.

Wzrosty notowań kukurydzy i soi były większe w przypadków nowych upraw. Pszenica ozima (stan się poprawił) drożała ze względów technicznych, podczas gdy pszenica jara taniała drugi dzień z rzędu pod wpływem opadów jakie pojawiły się na terenach upraw tego zboża w Kanadzie (2/3 zasiewów pszenicy HRS jest po stronie kanadyjskiej, a 1/3 w USA).

W Paryżu większe zmiany dotyczyły we wtorek tylko kukurydzy, która nadal drożała przy małej dostępności pod koniec sezonu. Seria na nowe zbiory (214,75 eur/t) jest tańsza o ok 50 euro i naśladowała we wtorek zachowanie amerykańskiej kukurydzy.

Ceny tegorocznej pszenicy (seria na listopad) od początku miesiąca pozostają w przedziale 215-220 eur/t po odrobieniu blisko 1/2 strat z drugiej połowy maja.

Notowania unijnego rzepaku z tegorocznych zbiorów oscylują w czerwcu w pobliżu 540 eur/t, czyli są zbliżone do swoich maksimów z I połowy maja tego roku.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 08.06.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com