Maj zaczął się od przeceny amerykańskich kontraktów na zboża i kompleks sojowy

Podczas poniedziałkowej sesji nadal panowała duża zmienność notowań. W Paryżu sesja otworzyła się na sporych plusach, a w ciągu dnia pojawiły się nowe - wieloletnie szczyty wycen obu ubiegłorocznych unijnych zbóż. Swoje maksima ustalał też rzepak z tegorocznych zbiorów (seria majowa na rzepak zakończyła handel z końcem kwietnia na poziomie 600 eur/t).

W Chicago ceny rosły na tym etapie sesji, a swoje wieloletnie szczyty poprawiała kukurydza i olej sojowy. Dopiero dzienna sesja w Chicago przyniosła lekkie przeceny, co przeniosło się na obniżenie skali wzrostów unijnej kukurydzy i rzepaku oraz na ujemne zamknięcie notowań pszenicy.

Pogoda w USA sprzyjała w ubiegłym tygodniu przyspieszeniu tempa zasiewów, ale dane ukazały się już po poniedziałkowej sesji. Utrzymująca się susza na dużej części Brazylii wpływa na kolejne cięcia oczekiwanej produkcji kukurydzy u drugiego producenta tego zboża na świecie. Obecne prognozy brazylijskiej produkcji zbliżają się do 100 mln ton, w porównaniu do 109 mln ton zawartych w kwietniowej prognozie USDA.

Tygodniowe dane na temat amerykańskiego eksportu pokazały utrzymujący się silny popyt ze strony Chin. Państwo Środka było adresatem 99% tygodniowych wysyłek sorgo, 1/3 załadunków kukurydzy i pszenicy i tylko 5% w przypadku soi (popyt przeniósł się do Brazylii). 

 

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 03.05.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com