Ceny zbóż w kraju

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe pięciu zbóż wzrosły i tylu samo spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 05-11.04.2021. Wzrosty ceny średniej były zróżnicowane i mieściły się w przedziale 0,4-2,9%. Największa skala wzrostu dotyczyła kukurydzy (+2,9% do 920 zł/t) i owsa konsumpcyjnego (+2,3% do 669 zł/t).

Do grupy taniejących zbóż należała w analizowanym tygodniu pszenica. Ziarno skupowane na konsumpcję potaniało o 0,8% do 944 zł/t, a pszenica paszowa była tańsza o 0,6%, ale i tak kosztowała średnio 990 zł/t. W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę płacono w makroregionie północno-zachodnim (porty i granica z Niemcami), a najmniej w makroregionie centralno-wschodnim.

Obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 19-24%, a kukurydzy o dokładnie 1/3 wyższe niż rok temu. Wszystkie zboża notują wieloletnie rekordy cen.

W analizowanym tygodniu zboża paszowe stanowiły aż 73% zakupów, w tym pszenica 48%, kukurydza 12%, pszenżyto 6% i żyto 3%. Udział pszenicy konsumpcyjnej w skupie wzrósł minimalnie w ciągu tygodnia i wyniósł 24%.

 

 

Patrz oferty na zboża na e-WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

 

Notowania zbóż na Matif:

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2020 i 2019.

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW