W czwartek nadal drożały unijne kontrakty na nowe zbiory zbóż i rzepaku

Kontrakty na zboża i nasiona oleiste powróciły do trendu wzrostowego w drugiej dekadzie kwietnia. Rynkiem zaczęła rządzić pogoda. Napięte bilanse starych upraw sprawiają, że jakiekolwiek problemy pogodowe wywołują teraz większe niż zazwyczaj reakcje uczestników rynku (głównie inwestorów spekulacyjnych). Świat potrzebuje olbrzymich zbiorów zbóż i nasion oleistych w nowym sezonie aby sprostać rosnącemu importowi ze strony Chin, ale też większemu popytowi na biopaliwa w USA.

Giełda w Chicago:

W Chicago kukurydza wyceniana jest w połowie kwietnia na swoich wieloletnich szczytach pod wpływem malejących prognoz zbiorów w Ameryce Południowej i niekorzystnej pogody w USA.

Wyceny soi poruszają się w trendzie bocznym, poniżej wieloletnich maksimów, ponieważ światowy popyt przeniósł się z USA do Brazylii, która odnotuje w tym roku rekordowe zbiory.

Notowania pszenicy w USA odbiły w górę po tym jak spadły do najniższego poziomu w tym roku, a uprawom na południu kraju zagraża susza.

Sytuacja na rynku może się diametralnie zmienić (wrócą spadki) wraz z poprawą pogody na kluczowych terenach upraw i po publikacji ostatecznych szacunków zasiewów w USA 

USA - tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych netto były poniżej oczekiwań rynkowych:

  • kukurydza: 327,7 tys. ton w starym sezonie i 52,6 tys. ton w nowym (oczekiwano łącznie 500-900 tys ton); 
  • Soja: tylko 90,4 tys. ton w tym sezonie i 265,5 tys. ton nowych zbiorów (oczekiwano łącznie 100-700 tys. ton;
  • Pszenica: anulowano 56,6 tys. ton dostaw na stary sezon, zakupy na nowy sezon to 274,4 tys. ton (łącznie oczekiwano: 350-750 tys. ton).

 

Giełda w Paryżu:

Wyceny kontraktów na ubiegłoroczne zboża wróciły w ciągu ostatniego tygodnia do poziomów z połowy marca. Unijna kukurydza z dostawą w czerwcu kosztuje teraz (15.04.2021) ok. 222 eur/t, a majowa pszenica ok. 220 eur/t. Maleje, ciągle duża, różnica w wycenie starych i nowych zbiorów. Obawy dotyczące tegorocznych upraw sprawiają, że obydwa unijne kontrakty na nowe zboża (też tegoroczny rzepak) wspięły się na maksima serii. Kukurydza z dostawą w listopadzie wyceniana jest na 193 usd/t, podczas gdy pszenica dostarczona we wrześniu kosztuje teraz blisko 205 eur/t.

Notowania unijnego rzepaku ze starych zbiorów od początku marca utrzymują się w przedziale 500-526,25 eur/t, przy czym maksimum tego przedziału oznaczało historyczny szczyt notowań serii najbliższej zaliczony w połowie marca. Wyceny nasion z nowych zbiorów rosną w kwietniu i przekroczyły już poziom 473 eur/t, co jest najwyższą wyceną serii sierpniowej. Rzepak korzysta ze słabych perspektyw tegorocznej produkcji w UE i z wysokich cen canoli oraz olejów roślinnych.

 

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 15.04.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: barchart.com