Ceny zbóż w kraju według MRiRW - tydzień: 12 - 18.10.2020

W tygodniu kończącym się 18-go października większość zbóż nadal drożała w krajowych punktach skupu. Skala wzrostów ceny średniej była zróżnicowana i mieściła się w zakresie 0,9%-4,5%. Do grupy drożejących zbóż (średnio w kraju) należało żyto, pszenżyto, jęczmień oraz paszowe ziarno pszenicy i owsa. Największy spadek ceny średniej odnotowała kukurydza (-5,1% - mokra i -1,5% - sucha). Najczęściej przywożonym do magazynów ziarnem była pszenica paszowa (33,7% skupu). Jej udział w zakupach był podobny jak tydzień wcześniej. Zmniejszył się o ok. 5% udział pszenicy konsumpcyjnej w strukturze skupu, a wzrósł w przypadku kukurydzy.

Wzmożony popyt na pszenicę paszową sprawił, że jej cena średnia krajowa wzrosła o 13 zł/t, do 789 zł/t. Cena średnia pszenicy konsumpcyjnej zmniejszyła się o symboliczną złotówkę, do 792 zł/t.

W ujęciu regionalnym, zdecydowanie wzrosły ceny średnie ziarna paszowego pszenicy we wszystkich trzech makroregionach. Pszenica konsumpcyjna podrożała tylko w makroregionie południowym, podczas gdy w dwóch pozostałych makroregionach zmiany ceny średniej były niewielkie. 


 

Polski eksport zbóż:

Polska wyeksportowała 4,7 mln ton zbóż w okresie I - VII.2020 w porównaniu do 1,8 mln ton w tym samym okresie 2019 roku. Eksport samej pszenicy wzrósł w tym czasie z 0,84 mln ton, do 2,7 mln ton, czyli ponad trzykrotnie.


Dane KE pokazują, że od początku sezonu 2020/21 (1-lipca do 11-października) wyeksportowaliśmy poza UE 501,9 tys. ton pszenicy. Stanowi blisko 9% całego unijnego eksportu pszenicy miękkiej. Warto zauważyć, że ponad 70% wyeksportowanej pszenicy przypada na wrzesień i październik.

 

Notowania pszenicy na giełdzie w Paryżu:

 

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2019 i 2018.

 

 Andrzej Bąk - eWGT

 Źródło: MRiRW