Naprzemienne wzrosty i spadki notowań pszenicy

Sprzyjająca pogoda w w USA zachęca fundusze hedgingowe do sprzedaży kontraktów na kukurydzę (gra na spadek cen). Rosnący potencjał plonowania może doprowadzić do rekordowych zbiorów. W konsekwencji kukurydza w Chicago podąża w stronę swoich długoterminowych minimów.

Bardzo dobrze zapowiadają się także zbiory amerykańskiej soi, ale w tym przypadku wsparciem dla cen w Chicago jest silny import ze strony Chin. Notowania nasion konsolidują się w okolicy 6-miesięcznych maksimów.

Zarówno kukurydza, jak i soja zamknęły środową sesję na minusie.

Na sporym plusie dzień zamknęła pszenica. Kontrakt na pszenicę SRW zyskał w Chicago 1,8%. Naprzemienne wzrosty i spadki wpisują się w trwający od 10-lipca trend boczny wokół poziomu 5,30 usd/buszel. Kontrakt na unijną pszenicę podrożał w środę o 1 euro, do 181,75 eur/t, korzystając z odbicia w Chicago. Notowania wrześniowej serii stabilizują się powyżej poziomu 180 eur/t.

Perspektywy unijnej produkcji pszenicy jeszcze bardziej zmalały po tym jak Europejska Agencja Monitorująca Uprawy MARS obniżyła prognozowane plony pszenicy miękkiej w UE z 5,6 do 5,54 t/ha (6 t/ha w 2019 r). Z drugiej strony rosną oczekiwania zbiorów pszenicy w Rosji. Eksperci IKAR podnieśli prognozę zbiorów pszenicy 1,5 miliona ton do 78 milionów ton ze względu na rekordowe plony w rejonie środkowym i nadwołżańskim.

Po jednodniowej korekcie, kurs eurodolara przebił wczoraj poziom 1,18 dolara za euro (zamknął się niżej) i był najwyższy od września 2018 roku. Wyjątkowo tani dolar służy amerykańskim eksporterom, ale stanowi problem dla eksportu towarów z UE. Warto wspomnieć, że mimo w tym roku słabych zbiorów UE powinna wyeksportować 27 mln ton pszenicy do końca czerwca 2021 roku (38 mln ton w poprzednim sezonie).

Kukurydza ze starych zbiorów oscyluje wokół poziomu 173 eur/t, a kontrakt na nowy zbiór jest o 10 euro tańszy.

Rzepak (seria sierpniowa) potaniał w środę o 4,5 euro, do 380 eur/t, czyli do poziomu wokół którego porusza się od połowy czerwca. Notowaniom nasion szkodzi tani import nasion z Kanady i tanie w imporcie oleje roślinne (rekordowo silne euro).

Po chwilowej korekcie, do trendu wzrostowego wrócił olej palmowy, który zbliżył się do kilkumiesięcznych maksimów. Jednocześnie ponad dwuletnie szczyty zalicza kanadyjska canola, która korzysta ze skokowego osłabienia dolara amerykańskiego i kanadyjskiego.

 

Zamknięcie sesji z 29-07-2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com