We wtorek tylko amerykańska kukurydza wyłamała się z grona drożejących kontraktów

W Paryżu kontrakty na nowe zbiory zbóż i rzepaku konsolidują się w tym tygodniu na wyższych poziomach po okresie dwutygodniowych wzrostów. We wtorek Francuzi obchodzili swoje Święto Narodowe, stąd aktywność inwestorów była  niewielka. W Chicago pszenica i soja odzyskały wczoraj część poniedziałkowej przeceny, ale kukurydza kontynuowała spadki.

Niepewność tegorocznych zbiorów pszenicy u jej kluczowych eksporterów wspiera ceny tego zboża. Kolejne prognozy pokazują coraz to mniejsze zbiory w USA, UE i Rosji (trzej najwięksi eksporterzy na świecie). Do tego dochodzą opóźnienia w basenie Morza Czarnego i niewielka podaż starego ziarna. Dowodem na wyższe ceny był wczorajszy przetarg GASC, na którym Egipt musiał za rosyjską pszenicę zapłacić 8 usd/t więcej niż tydzień wcześniej. Stąd zakup ograniczył się do tylko 114 tys. ton.

W tym miejscu trzeba jednak zauważyć, że prognozy w skali globalnej pokazują nadal rekordową produkcję i zapasy pszenicy. Większe niż rok temu zbiory powinny odnotować: Australia (+73%), Indie, Rosja, Argentyna, Kanada, Kazachstan.

Notowania kukurydzy na giełdzie w Chicago nadal spadały we wtorek w związku z poprawą warunków pogodowych w pasie upraw tego zboża w USA. Przeceny nie zatrzymał raport pokazujący pogorszenie kondycji, ani olbrzymi (kolejny już) zakup dzienny amerykańskiej kukurydzy przez Chiny (1,7 mln ton). Mimo ostatnich cięć areału (też produkcji) nadal jest szansa na przynajmniej zbliżone do rekordu zbiory, co będzie skutkować olbrzymim wzrostem zapasów w USA. Stąd też inwestorzy spekulacyjni powrócili w ostatnich dniach do sprzedawania kontraktów na kukurydzę, a notowania wróciły do poziomu sprzed dwóch tygodni.

Unijny kontrakt na rzepak z dostawą w sierpniu zamknął dzień na poziomie neutralnym - 381,75 eur/t. Ceny rzepaku stabilizują się w okolicy 4-miesięcznych maksimów zaliczonych w czwartek 9-lipca. Rzepak wspierany jest przez pogarszające się perspektywy unijnej produkcji, która powinna spaść poniżej katastrofalnego 2019 roku. Notowaniom nasion rzepaku pomaga trend wzrostowy oleju palmowego. Kontrakt na olej palmowy na giełdzie w Kula - Lumpur zamknął wtorek najwyżej od końca marca tego roku.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 14.07.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com