Malejące prognozy zbiorów we Francji wspierały w środę wzrost notowań unijnych kontraktów

W Paryżu kukurydza i pszenica wspięły się na 4-5 tygodniowe szczyty po wzroście o ponad 1% (seria najbliższa) na wczorajszym zamknięciu sesji. Przyczyną wzrostu była korekta w dół areału zasiewów pszenicy we Francji przez tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa.

Szacowany areał to tylko 4,41 mln ha, a produkcja 31,3 mln ton (-21% r/r). Najnowsza prognoza zakłada też dalszy spadek produkcji rzepaku do tylko 3,37 mln ton (-3,7% r/r, ale aż -29,5% w stosunku do średniej 5-letniej).

Giełda w Chicago:

Nieco lepsze prognozy pogody w USA (na terenach zasiewów kukurydzy i soi zapowiadane są opady deszczu) wymusiły lekkie przeceny kukurydzy i soi na zamknięciu środowej sesji. Jeszcze we wtorek soja wspięła się na 4-mieszięczne szczyty, a kukurydza swoje kilkumiesięczne maksima zaliczała w minionym tygodniu.

Intensywne opady prognozowane w basenie Morza Czarnego są korzystne dla zbóż jarych, a zwłaszcza dla ukraińskiej kukurydzy. Wczorajszy dzień nie przyniósł też w USA nowych chińskich zakupów, a dolar umocnił się do głównych walut (wcześniej te dwa czynniki wspierały wzrosty).

Pszenica, której notowania pozostają stabilne, wzrosła w środę lekko w Chicago korzystając z pogarszających się perspektyw produkcji u największych eksporterów tego zboża (UE, Rosja, Ukraina).

IKAR (rosyjska firma doradcza), obniżył swoje prognozy rosyjskiej produkcji pszenicy o 1,5 mln ton, do 78 mln ton (nadal powyżej czerwcowej prognozy USDA)

Inwestorzy oczekują już na lipcową aktualizację przez USDA bilansów podaży i popytu dla rynku zbóż i oleistych. Nowe prognozy oparte będą na dużo niższym areale zasiewów kukurydzy i zapewne niższych plonach, ale też uwzględnią pogarszające się perspektywy zbiorów w UE. Publikacja raportu nastąpi w piątek 10-lipca.

W środę Egipt zakupił 230 tys. ton rosyjskiej pszenicy z dostawą w sierpniu.

 

Zamknięcie sesji z wtorku - 07.07.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com