Kontrakty na amerykańską kukurydzę i pszenicę odbiły mocno w górę po publikacji najnowszych prognoz - omówienie czerwcowej prognozy USDA

W Chicago kukurydza i pszenica (serie najbliższe) podrożały o 2%-3% na zamknięciu wtorkowej sesji, podczas gdy soja zamknęła dzień tylko symbolicznym zyskiem. Wzrost notowań pszenicy wynikał głównie ze wzrostów na rynku kukurydzy.

Amerykański Departament Rolnictwa zaktualizował we wtorek swoje comiesięczne prognozy krajowych i światowych bilansów zbóż i oleistych.

KUKURYDZA:

Zgodnie z oczekiwaniami analitycy USDA dokonali dużego cięcia w krajowej produkcji kukurydzy. Wynikało ono z korekty w dół oczekiwanej wydajności (głównie) i areału (w mniejszym zakresie). Oczekiwany plon został obniżony ze 176 do 166 buszli/akr, a areał zasiewów z 92,8 do 89,8 mln akrów. W konsekwencji krajowe zbiory kukurydzy skorygowano z bliskich rekordu 381,8 do 347,5 mln ton. Warto w tym miejscu zauważyć, że ostatni raport FAO obniżył amerykańską produkcję kukurydzy do 330 mln ton. Negatywne zmiany w bilansie kukurydzy dotyczyły tylko USA, ale przekładają się na cięcia po stronie podażowej w globalnym bilansie, ponieważ Amerykanie odpowiadają za aż 1/3 światowej produkcji tego zboża.

PSZENICA:

W przypadku pszenicy raport pokazał wzrost amerykańskiego eksportu w starym sezonie (2018/19) i w konsekwencji obniżyły się nieco (od maja) zapasy początkowe w nowym.  Analitycy skorygowali lekko w górę krajową produkcję tego zboża, ale w większym zakresie podnieśli zużycie paszowe (mniej będzie kukurydzy). Po tych zmianach amerykańskie zapasy pszenicy na koniec sezonu 2019/20 obniżono (w stosunku do maja) o blisko 1 mln ton, do ciągle dużych 29,2 mln ton.

W skali globalnej bilans pszenicy na nowy sezon zdecydowanie się poprawił za sprawą lepszych (niż w maju) oczekiwań zbiorów w basenie Morza Czarnego. USDA podniósł z 77 do 78 mln ton rosyjską produkcję pszenicy i z 29 do 30 mln ton zbiory na Ukrainie. Jednocześnie podniesiono prognozy eksportu z obu krajów, kosztem Unii Europejskiej. Globalna produkcja pszenicy powinna wynieść w sezonie 2019/20 rekordowe 780,8 mln ton, a zapasy na koniec sezonu mogą wzrosnąć do też rekordowych 294,3 mln ton.

SOJA:

Najnowsza prognoza USDA dokonała sporego cięcia amerykańskiego eksportu (ponad 2 mln ton) soi w tym sezonie. Przełoży się to na większe (po ok. 2 mln ton) zapasy początkowe i też końcowe w sezonie 2019/20. Pozostałe elementy bilansu dla nowego sezonu pozostawiono na poziomie z maja. Na razie nie zakłada się przesunięć areału z kukurydzy do soi. Na takim samym poziomie pozostawiono też oczekiwaną wydajność i w konsekwencji produkcję nasion w USA (113 mln ton).

W skali globalnej produkcja soi (sezon 2019/20) powinna wynieść 355,4 mln ton, a zużycie 355,3 mln ton. Czerwcowa prognoza USDA obniżyła lekko (-0,4 mln ton) zapasy początkowe (końcowe z sezonu 2018/19) i w konsekwencji też o tyle samo zapasy na koniec nowego sezonu.

 Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło: USDA

 

 

Zamknięcie sesji z 11-06-2019:

Źródło notowań: www.barchart.com