Posdumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Miniony tydzień (8-12 kwietnia) przyniósł stabilizację w notowaniach kontraktów giełdowych na unijną pszenicę i rzepak. Przecenę zaliczyła tylko kukurydza ze starych zbiorów (seria na maj), podczas gdy wycena terminu wrześniowego uległa niewielkiej zmianie.


Tymczasem w Chicago kukurydza i pszenica straciły minimalnie na wartości (w skali tygodnia) po publikacji miesięcznych prognoz USDA (09-04-2019), które pokazały wzrost amerykańskich i globalnych zapasów obu zbóż, w porównaniu z oczekiwaniami z marca. Prognozy bilansu soi pozostały na niezmienionym od miesiąca poziomie. W obecnym sezonie produkcja soi znacznie wyprzedza konsumpcję, stąd zapasy powinny podwoić się w USA i znacznie wzrosnąć w skali globalnej. W przypadku kukurydzy i pszenicy światowe zbiory w sezonie 2018/19 będą mniejsze od spożycia i przerobu, a taka sytuacją spowoduje uszczuplenie zapasów.

W skali globalnej na wyceny kontraktów giełdowych ma obecnie duży wpływ pogoda. Powodzie (po śnieżnej zimie) i deszcze a nawet śnieżyce opóźniają zasiewy kukurydzy i pszenicy jarej w północnych stanach USA. Z kolei w Europie widoczny zaczyna być deficyt opadów.

Dla przeciwwagi korzystna pogoda w Ameryce Południowej podnosi szacunki zbiorów kukurydzy (zapowiada się rekord) i soi na tym kontynencie. Giełda Zbożowa w Buenos Aires w czwartek podniosła prognozę zbiorów soi w Argentynie do 55 milionów ton. Dzień wcześniej swoje szacunki podniosła giełda w Rosario. Brazylijska agencja statystyk rolnych - Conab podniosła krajowe szacunki dotyczące zbiorów soi (do 113,8 mln ton - 3 wynik w historii) i kukurydzy (do 94 mln ton - 2 wynik w historii).

Wcześniej USDA prognozowała zbiory kukurydzy w Argentynie na rekordowe 47 mln ton, czyli 6 mln ton powyżej rekordu z 2016/17.

 

Rynki co chwilę reagują też na przebieg negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Ewentualne porozumienie dałoby impuls wzrostowy szczególnie soi, ale także notowaniom zbóż.

Egipski GASC kupił na piątkowym przetargu 240 tys. ton pszenicy. Całą ofertę zdobyli dostawcy z basenu Morza Czarnego. Trzy partie dostarczy Rumunia (180 tys. ton) i jedną Ukraina (60 tys. ton). Najtańsza oferta pochodziła z USA, ale przegrała przez droższy koszt frachtu.

Patrz wykresy notowań: Paryż / Chicago


Zmiany okresowe na giełdowym rynku zbóż i oleistych:


Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: USDA, barchart.com, inne...