W środę w południe nie ma już śladów po wtorkowym wybicu notowań pszenicy

Najbardziej aktywny - majowy kontrakt na pszenicę w Chicago traci teraz 1,7% i oddaje znaczną część wczorajszego wybicia (+5,7%). Dla wielu inwestorów skokowy wzrost cen pszenicy staje się dzisiaj okazją do sprzedaży kontraktów, ponieważ obowiązującym trendem na tym rynku jest trend spadkowy. Do zmiany kierunku notowań potrzebne są problemy pogodowe w regionie dużej produkcji, ale pomóc w tym mogłoby zakończenie wojny handlowej na linii USA-Chiny (przynajmniej kontraktom na soję). Podobnie jak we wtorek pszenica nadaje kierunek notowań pozostałym kontraktom na zboża i oleiste.

Po miesięcznej fali spadkowej notowania amerykańskiej pszenicy osiągnęły w poniedziałek swoje 13-miesięczne minima. Fundusze hedgingowe systematycznie sprzedawały kontrakty i zajmują dużych rozmiarów pozycję krótką netto.

We wtorek nadeszła długo oczekiwana korekta, a pretekstem dla niej stały się obawy o poziom tegorocznych zbiorów w USA. Notowania w Chicago i Kansas wzrosły o ponad 5% w wyniku realizacji zysków (odkupienie części sprzedanych drożej kontraktów).

We wtorek firma analityczna IEG Vantage (dawniej Informa) poinformowała, że prognozuje zmniejszenie areału pszenicy w Stanach Zjednoczonych pod nowe zbiory. Zasiewy (ozime i jare) powinny objąć 46,722 mln akrów (47,8 mln akrów - rok wcześniej), głównie z powodu niższego obszaru pszenicy jarej.

Poniedziałkowy raport USDA pokazał poprawę kondycji upraw ozimych pszenicy w Kansas i Oklahomie, ale znaczne pogorszenie w Teksasie.

Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w porównaniu z poprzednim tygodniem, wzrosła liczba upraw pszenicy ozimej w dobrym lub doskonałym stanie w:

  • Oklahomie o 3%, do 56%;
  • Kansas (największy producent pszenicy) o 2%, do 51%.

Stan plantacji pszenicy pogorszył się w Teksasie. O 8%, do 28% spadł udział upraw ocenionych jako dobre lub doskonałe.

 

Notowania wybranych kontraktów futures z godziny 13:30 - środa, 13.03.2019:

 

Notowania pszenicy w Chicago (usd/100 buszli) i w Paryżu (eur/t - lewa oś):

 

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło notowań: www.barchart.com