Na początku sezonu amerykański eksport kukurydzy jest dużo większy niż przed rokiem, ale wysyłki eksportowe soi i pszenicy są zdecydowanie mniejsze

 

Dla kukurydzy i soi jest to dopiero początek sezonu 2018/19, ale dla pszenicy mamy za sobą już cztery miesiące. Dane poniżej pokazują, że amerykańska kukurydza cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ze strony światowych nabywców. Tempo załadunków eksportowych jest teraz o ponad 60% szybsze niż rok temu.

Niestety (dla farmerów) pszenica z USA jest ciągle zbyt droga w konfrontacji z ziarnem pochodzącym z Basenu Morza Czarnego (głównie z Rosji), stąd wysyłki eksportowe tego zboża pozostają o blisko 30% mniejsze niż rok temu.

Wojna handlowa z Chinami mocno szkodzi eksportowi soi. Po wprowadzeniu w lipcu obustronnych ceł na wiele towarów (w tym chińskich ceł na amerykańską soję) eksport nasion soi do tego kraju zamarł. Inni nabywcy przerzucili się na tanią amerykańską soję, co tylko częściowo złagodziło brak chińskich zakupów. Wysyłki eksportowe amerykańskiej soi są teraz o ponad 1/3 mniejsze niż przed rokiem. 

 

USA - Inspekcje eksportowe (wysyłki) w tygodniu 28.09 - 04.10.2018 (w tonach):

Andrzej Bąk – WGT S.A.

Źródło: USDA