Ceny zbóż według Min. Rol. w tygodniu 24-30.09.2018:

Dane Min. Rol. pokazują, że w raportowanym tygodniu dominowała kukurydza w krajowych punktach skupu. Ziarno suche stanowiło 29% zakupionych zbóż, a kukurydza mokra 11%. Cena średnia krajowa suchej kukurydzy wyznaczona została na 747 zł/t (-2 zł/t w ciągu tygodnia), podczas gdy za mokrą kukurydzę płacono średnio 560 zł/t (+31 zł/t). Duża podaż kukurydzy wpłynęła na spadek cen średnich pozostałych zbóż paszowych (z wyjątkiem owsa).

Przeceny nie były duże, ponieważ tylko w przypadku żyta paszowego cena średnia krajowa spadła o więcej niż 10 zł/t. W gronie taniejących zbóż znalazła się pszenica. Ziarno konsumpcyjne potaniało o 10 zł/t (średnio w kraju) do 804 zł/t, podczas gdy cena tego zboża z przeznaczeniem na paszę obniżyła się o 7 zł do 784 zł/t.

Oprócz pszenicy drożały w analizowanym tygodniu wszystkie zboża konsumpcyjne. Cena średnia krajowa żyta wzrosła do 716 zł/t, a jęczmienia (także przeznaczonego na konsumpcję) do 784 zł/t. To właśnie wymieniony jęczmień był rekordzistą w tygodniowej zmianie ceny, ponieważ odnotowany wzrost sięgnął aż 91 zł/t (+13,1%).


Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: Min. Rol.

 

Pełne dane Min. Rol.:

 

Średnie ceny (bez VAT) w wybranych przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
(daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)

 

 

 

CENY ZBÓŻ W MAKROREGIONACH:

 

 

 

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2017 i 2016:

 

Źródło: Min. Rol.