Ceny zbóż w kraju według Min. Rol.

Przełom lipca i sierpnia przyniósł gwałtowne wzrosty cen na krajowym rynku zbóż. Dane Min. Rol. (za tydzień 30.07-05.08.2018) pokazują, że na 11 raportowanych zbóż, cena średnia krajowa wzrosła w 10 przypadkach - często o kilkadziesiąt złotych za tonę (2,1%-8,6%). Symboliczny spadek ceny średniej odnotował tylko owies paszowy wyceniony na 523 zł/t (-2 zł/t w tygodniu).


Najwyższą cenę średnią krajową osiągnęła pszenica skupowana na cele paszowe (750 zł/t), a następnie pszenica przeznaczona na konsumpcję (738 zł/t). W obu przypadkach były to poziomy niewidziane od lipca ubiegłego roku. Najwięcej, bo 770 zł/t, płacono średnio za pszenicę (ziarno paszowe) w makroregionie centralno-wschodnim, a najniżej (707 zł/t) wyceniona została pszenica (konsumpcyjna) w makroregionie południowym.
Obok pszenicy, swoje roczne maksima ceny (średniej krajowej) odnotowało żyto paszowe (616 zł/t), jęczmień paszowy (681 zł/t) i pszenżyto (675 zł/t). Kukurydza wyceniona została na 715 zł/t, co jest poziomem najwyższym od października ubiegłego roku.
W skupie dominowała pszenica (38%-paszowa i 33%-konsumpcyjna). Stosunkowo często przywożono do podmiotów skupowych żyto (13% zakupów) oraz jęczmień i pszenżyto (po ok. 9%).

 


Andrzej Bąk – WGT S.A.

Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: Min. Rol.

 

 

Pełne dane Min. Rol.:

 

 

Średnie ceny (bez VAT) w wybranych przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
(daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)

 

 

 

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 


Źródło: Min. Rol.