Ceny zbóż w kraju według Min. Rol.

W tygodniu 02-08.07.2018 wzrosły ceny średnie krajowe pszenicy, żyta, kukurydzy i owsa paszowego. Skala tygodniowego wzrostu mieściła się w przedziale od 3 zł/t (kukurydza) do 10 zł/t (owies paszowy). Średnia cena kukurydzy powróciła do poziomu 693 zł/t (najwyżej od jesieni 2017), po spadku o 3 zł/t - tydzień wcześniej.

Pszenica podrożała o średnio 5 zł/t, do 714 zł/t - ziarno paszowe i do 708 zł/t – pszenica konsumpcyjna. Oznacza to najwyższy od lipca 2017 roku poziom cen średnich pszenicy. W ujęciu regionalnym ceny średnie tego zboża wykazują niewielkie zróżnicowanie i kształtują się od 701 zł/t - pszenica konsumpcyjna (makroregion centralno-wschodni) do 719 zł/t - pszenica konsumpcyjna (makroregion północno-zachodni).

Do zbóż taniejących (średnio w kraju) zaliczał się jęczmień oraz pszenżyto. Cena pszenżyta i jęczmienia konsumpcyjnego obniżyła się tylko o 6 i 8 zł/t, do odpowiednio 634 zł/t (pszenżyto) i 602 zł/t (jęczmień konsumpcyjny). Dużo mocniej stracił na wartości jęczmień paszowy i browarniany. W przypadku ziarna paszowego cena średnia obniżyła się o 33 zł/t do 642 zł/t, cena średnia krajowa jęczmienia browarnianego obniżyła się o 67 zł/t do 674 zł/t.

W ciągu tygodnia zdecydowanie wzrósł udział jęczmienia w zakupach. Zboże to stanowiło 29% struktury obrotu, w porównaniu do tylko 8% - tydzień wcześniej. Zmalał za to (z 69% do 55%) udział pszenicy.

 

Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: Min. Rol.

 

Notowania pszenicy na giełdzie w Paryżu:

 

 

Ceny średnie pszenicy w kraju:

 

 

Pełne dane Min. Rol.:

 

Średnie ceny (bez VAT) w wybranych przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
(Daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)

 

 

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2017 i 2016. - (na podstawie ZSRIR):


Źródło: Min. Rol.