Ceny zbóż w kraju - według Ministerstwa Rolnictwa

W tygodniu 8-15.10.2017 lekką przewagę zdobyły zboża, których cena średnia krajowa spadła. Na 11 raportowanych przez Min. Rol. zbóż 6 potaniało, najczęściej o kilka złotych za tonę, a cena 5 wzrosła. Jednak ceny owsa, jęczmienia konsumpcyjnego i browarnianego oraz żyta paszowego ustalone zostały, z uwagi na ograniczony skup, jedynie dla makroregionu północno-zachodniego.

W analizowanym tygodniu spadły ceny pszenicy i jęczmienia, czyli zbóż, które tydzień wcześniej osiągnęły najwyższy poziom cenowy (średnio w kraju) w tym sezonie. Spadek cen nie był jednak duży i mieścił się zwykle w przedziale 5-8 zł/t. Większą przecenę zanotował jedynie jęczmień konsumpcyjny i browarniany, jednak skup obu był marginalny.

W ujęciu regionalnym, pszenica konsumpcyjna wyceniona została od średnio 647 zł/t - w makroregionie południowym, do 667 zł/t - w makroregionie centralno-wschodnim. Ceny średnie pszenicy paszowej były o kilkanaście złotych za tonę niższe w obu wymienionych wyżej makroregionach. Jednak w makroregionie północno-zachodnim nadal cena średnia płacona za ziarno paszowe pszenicy (680 zł/t) przewyższała cenę ziarna kupowanego na cele konsumpcyjne (656 zł/t).

W raportowanym tygodniu znacząco wzrósł udział kukurydzy w strukturze zakupów (z 4 do 13%), a cena średnia płacona za tegoroczne ziarno spadła z 669 do 662 zł/t.

Do zbóż, których cena średnia krajowa wzrosła należało żyto, pszenżyto (wzrost o kilka zł/t) oraz sporadycznie skupowany owies (wzrost o kilkadziesiąt zł/t).



Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: Min. Rol.


Szczegółowe dane Min. Rol.:


 

Średnie ceny (bez VAT) płacone w przedsiębiorstwach prowadzących zakupy zbóż:

(daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)

 

 

 

 

 

Ceny  średnie zbóż w makroregionach:

 

 

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów z cenami w analogicznym okresie 2016 i 2015:



Źródło: Min. Rol.