Paliwa taniały na stacjach w ostatnim tygodniu

Według e-Petrol w połowie 30-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 7,32 zł/l i 7,57 zł/t. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 12 groszy, a cena diesla obniżyła się o skromne 2 grosze na litrze.

Cena średnia autogazu spadła w tym czasie o 4 grosze do 3,39 zł/l.

W hurcie, w tygodniu kończącym się 27-go lipca, ceny benzyny 95-oktanów obniżyły się o 18 groszy, podczas gdy cena diesla spadła o 2 grosze więcej w skali tygodnia.

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są często znacznie tańsze, a to za sprawą 30/40-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen dla uczestników programu lojalnościowego. W odpowiedzi na promocję Orlenu kolejne stacje wprowadzają obniżki cen paliwa. Rabaty zaproponował Lotos, BP i Moya.

Ceny średnie paliw w detalu: 27-07-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,99 zł/l (-14 gr/l);
• Pb95: 7,32 zł/l (-12 gr/l);

• ON: 7,57 zł/l (-2 gr/l);
• LPG: 3,35 zł/l (-4 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

 

Ceny paliw w kraju:

 

 

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent oscylują od połowy lipca wokół poziomu 100 usd/baryłkę (102 usd/b w czwartkowe popołudnie). Korekta wzrostowa na rynkach surowcowych trwa od kilku dni, ale ceny ropy nie rosną dzięki kolejnej interwencji Białego Domu, która polega na uwolnieniu sporej partii surowca z rezerw państwowych. Wcześniej nie udało się prezydentowi Bidenowi przekonać Arabii Saudyjskiej do podniesienia wydobycia ropy przez OPEC.

 

Ceny paliw w hurcie (bez VAT):

 

 

W ostatnich tygodniach wycena hurtowa diesla przewyższyła cenę benzyny:

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com