Benzyna potaniała w ostatnim tygodniu, a ceny diesla nie zmieniły się

Ostatni tydzień przyniósł stabilizację cen detalicznych oleju napędowego i spadek cen benzyn na krajowych stacjach paliw. Za litr ON trzeba nadal zapłacić średnio 4,99 zł, podczas gdy benzyna 95 oktanów potaniała do 4,96 zł/l. Co ciekawe w hurcie za benzynę i ON trzeba zapłacić kilka groszy więcej niż przed tygodniem. Stąd też średnia marża na sprzedaży Pb95 spadła w tym tygodniu do tylko 4 groszy na litrze, a sprzedaż ON przynosi już średnią stratę na poziomie 12 groszy.

Już czwarty tydzień ceny hurtowe diesla przewyższają cenę średnią po której paliwo to sprzedawane jest na stacjach paliw. Obserwatorzy rynku twierdzą, że największe rafinerie (państwowe) utrzymują sztucznie niskie ceny oleju napędowego na własnych stacjach, zmuszając do tego samego pozostałe stacje paliw. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu (patrz wykres), kiedy to byliśmy przed wyborami samorządowymi. Wtedy średnia strata na sprzedaży diesla sięgała nawet 15 groszy. Po wyborach marże wzrosły do nawet 50 groszy na litrze, a ich śladem ceny przy dystrybutorach.

 

 

 

Ceny średnie paliw w detalu: 18-09-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,34 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,99 zł/l (0 gr/l);
• ON: 4,99 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 1,98 zł/l (0 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 20 groszy, w tym tygodniu (37) marża sięga 13 groszy.

Średnia marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 13 groszy, ale w tym tygodniu (38) marża jest ujemna na poziomie -7 groszy.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

 

Ceny hurtowe diesla są o ok. 20 groszy na litrze wyższe niższe niż popularnej Pb95:

 

-
 

 

 

Średnia marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (PKN Orlen, w cenie jest VAT):

 

 

 

Rynek ropy (na 25-09-2019)

Za nami blisko dwa od zamachów na największą w Arabii Saudyjskiej (też na świecie) rafinerię ropy naftowej. Największy w historii skokowy spadek wydobycia (-5% w skali globalnej) wywołał jednodniowy, ale rekordowo wysoki wzrost notowań surowca 16 września. Tego dnia wyceny ropy wzrosły na zamknięciu o około 15%. Bezpośrednio po ataku sądzono, że naprawa szkód może potrwać miesiące. W kolejnych dniach pojawiły się deklaracje zwolnienia w razie potrzeby strategicznych zapasów zgromadzonych w USA. Okazało się też, że Arabia Saudyjska bez przeszkód realizuje zawarte kontrakty eksportowe, a przywrócenie poprzedniego poziomu produkcji powinno nastąpić do końca września. Rynek ponownie zaczął zwracać uwagę na zagrożenia popytu na surowiec związanego ze spowolnieniem gospodarczym na świecie. Stąd też ropa systematycznie tanieje, zbliżając się do poziomów sprzed 16 września.

Dużym zagrożeniem dla krajowego rynku paliw jest bijący rekordy słabości złoty. Kurs USD/PLN przekroczył już 4 zł i zdecydowanie podraża zakupy nie tylko ropy przez rafinerie, ale też gotowych paliw. Warto w tym miejscu przypomnieć, że importujemy aż 27% ON i 8% benzyn (dane za I kw. 2019).   

 

 

Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

 

Notowania ropy WTI (usd/baryłkę) na tle pozycji rynkowej (netto) funduszy hedgingowych:

 

 

 

 

Produkcja ropy w USA (mln baryłek dziennie):

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: