Ceny na stacjach paliw pozotawały stabilne w ostatnim tygodniu

W tygodniu kończącym się 10 lipca żadne z paliw nie zmieniło ceny średniej. Kierowcy nadal za tankowanie płacą zwykle sporo powyżej 5 zł/lit. Blisko 5,5 zł kosztuje średnio litr lepszej z benzyn, podczas gdy 5,16 trzeba zapłacić za Pb95. Olej napędowy wyceniany jest nadal na 5,08 zł za litr, a LPG na 2,11 zł za litr.

W porównaniu do ubiegłego roku w lipcu kierowcy płacą więcej za paliwa, podczas gdy ceny hurtowe spadły w skali roku o 2%. Spadek cen hurtowych jest jednak niewielki w porównaniu do dużo niższych (-15%) cen ropy. 

Sytuacji kierowców nie poprawi się w najbliższym okresie. W drugim tygodniu lipca ceny ropy wróciły do trendu wzrostowego. Starania OPEC wspierane są teraz przez wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie wokół transportu ropy oraz spadek zapasów surowca w USA. Wzrosty nabrały dodatkowo tempa na wieść, że do wybrzeży USA zbliża się burza tropikalna, która może się przekształcić w huragan i zagrozić platformom wiertniczym w Zatoce Meksykańskiej.

 

Ceny średnie paliw w detalu: 10-07-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,49 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 5,16 zł/l (0 gr/l);
• ON: 5,08 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 2,11 zł/l (0 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 21 groszy, w raportowanym jest to 16 groszy na litrze.

Średnia marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 16 groszy, a w analizowanym tygodniu jest to 12 groszy na litrze.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

 

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

 

Ceny hurtowe diesla są minimalnie niższe niż popularnej Pb95:

 


 

 

 

Średnia marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (PKN Orlen-w cenie jest VAT):

 

 

 

Rynek ropy

Ceny ropy wybiły w górę w połowie czerwca po zaostrzeniu stosunków na linii USA - Iran. Przywrócenie amerykańskiego embarga na zakupy irańskiej ropy wywołało spekulacyjne zakupy kontraktów i dwutygodniowe wzrosty notowań. Na przełomie czerwca i lipca widoczna była korekta spadkowa spowodowana rosnącymi w USA zapasami i rekordowym wydobyciem. Na spadki na rynku ropy zareagowały kraje OPEC, które wraz z Rosją postanowiły przedłużyć o 9 miesięcy obowiązujące ograniczenia wydobycia.

W drugim tygodniu lipca ceny ropy wróciły do trendu wzrostowego. Starania OPEC wspierane są teraz przez wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie wokół transportu ropy oraz spadek zapasów ropy w USA. Wzrosty nabrały tempa na wieść, że do wybrzeży USA zbliża się burza tropikalna, która może się przekształcić w huragan i zagrozić platformom wiertniczym w Zatoce Meksykańskiej.


 Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

W drugiej połowie czerwca kapitał spekulacyjny zaczął ponownie kupować kontrakty na ropę, po blisko dwumiesięcznej sprzedaży.

 

Notowania ropy WTI na tle pozycji netto funduszy hedgingowych:

 

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: