Notowania rzepaku spadły w poniedziałek pod wpływem eskalacji konfliktu na linii Chiny-Kanada

Chińskie Ministerstwo Handlu wprowadziło cła na kanadyjskie produkty rolne o wartości 2,6 mld dolarów, które wejdą w życie 20 marca. 100% cło dotyczyć ma oleju rzepakowego, makucha i grochu, natomiast 25 proc. opłata zostanie nałożona na żywność pochodzenia wodnego i wieprzowinę. Środki te mają obowiązywać od 20 marca - poinformowała Komisja Taryf Celnych Rady Państwa ChRL.

Jest to odpowiedź na opodatkowanie przez Kanadę w październiku importowanych z Chin pojazdów elektrycznych.

Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Kanady, daleko za Stanami Zjednoczonymi. Według chińskich danych celnych Kanada w ubiegłym roku wyeksportowała do Chin towary o wartości 47 miliardów dolarów.

Analitycy już wcześniej stwierdzili, że jedną z głównych opcji zbytu kanadyjskiego rzepaku może być Unia Europejska, do której import może w tym sezonie osiągnąć rekordowe 7,3 mln ton. Udział Kanady mógłby wzrosnąć do 1,4 miliona ton.

Reakcja rynku - rzepak spada na kilkumiesięczne minima

Notowania rzepaku w Winnipeg spadły w poniedziałek o 6,2% (dzienny limit), a unijny kontrakt na stary rzepak stracił 14 euro (-2,8%) do 481,75 eur/t na wartości - najniżej od października 2024 roku. Seria na nowy rzepak (dostawa w sierpniu) potaniała o prawie 11 euro do 467,5 eur/t - najniżej od stycznia tego roku.

Jednocześnie notowania kontraktów na zboża rosły w poniedziałek po obu stronach Atlantyku.

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 10.03.2025:

 
 

Andrzej Bąk